Slidinėjimo akiniai – tikrai svarbi įrangos ir įvaizdžio detalė, ne mažiau svarbi nei kelnės, striukė, pirštinės ar šalmas. Tai jie padeda užtikrinti gerą matomumą, komfortišką judėjimą ir saugumą kalnuose, todėl akinių pasirinkimui ir teisingam naudojimui reikia skirti pakankamą dėmesį.
Slidinėjimo akiniai – tikrai svarbi įrangos ir įvaizdžio detalė, ne mažiau svarbi nei kelnės, striukė, pirštinės ar šalmas. Tai jie padeda užtikrinti gerą matomumą, komfortišką judėjimą ir saugumą kalnuose, todėl akinių pasirinkimui ir teisingam naudojimui reikia skirti pakankamą dėmesį.
Pavasarį, kai kalnuose jau šilta, ar kitais metų laikais, kai leidžia tinkamos oro sąlygos (silpnas vėjas, šviečia saulė) ir tu nesi ekstremalaus poilsio mėgėjas - gali naudoti įprastus akinius nuo saulės. Tačiau oro sąlygos kalnuose nenuspėjamos, situacijos, kuriose gali atsidurti – taip pat, taigi neišsiversi be kokybiškų slidinėjimo akinių. Būtent apie juos dabar ir kalbėsime.
Kaip išsirinkti tinkamus slidinėjimo akinius? Ką reikia žinoti?
Akiniai turi būti patogūs, taigi juos perkant būtina matuotis. Jei kalnuose dėvi šalmą, idealu, kad akinius pirktum ir matuotumeis kartu su šalmu. Taigi, slidinėjimo akinių pirkimas be pasimatavimo – rizikingas dalykas. Slidinėjimo akiniai gaminami įvairių dydžių ir formų, pritaikyti įvairiems veido tipams. Akiniai turi idealiai priglusti prie nosies ir skruostų – nespausti, bet ir nebūti per laisvi. Jei nešioji regėjimą koreguojančius akinius ir turi slidinėti su jais – rinkis specialius slidinėjimo akinius (OTG-Over the glasses), arba pabandyk slidinėti su kontaktiniais lęšiais.
Techniniai parametrai ir ypatybės:
- Nerasojimas (anti-fogging). Šiuolaikiniai slidinėjimo akiniai yra gaminami padengiant stiklus iš vidaus rasojimą stabdančiomis medžiagomis. Akinių ventiliaciją užtikrina tam skirtos angos esančios paminkštinimo viršuje, apačioje, o kartais ir šonuose. Jei laikysies gamintojo nurodymų, nedarysi akinių nešiojimo ir priežiūros klaidų, jie nerasos.
Ko negalima daryti? Kaip elgtis, kad akiniai nerasotų ir apskritai – ilgiau tarnautų? Kai neslidinėjate, ilsitės ar sėdite keltuve – nesidėk akinių ant kaktos, o ypač šlapios kepurės. Akinių vidaus negalima trinti nei sausa servetėle, nei specialiomis valymo skiautelėmis. Jos skirtos valymui iš išorės! Jei stipriai sninga – nevalyk akinių pirštine, geriau nupurtyk sniegą.
Jei sudrėko porolono paminkštinimas esantis aplink akinių lęšius – nusiimk akinius ir išdžiovink (tai gali padaryti kalnų kavinėje atsisėdęs šalia radiatoriaus, krosnies ar židinio!, kol mėgausitės šilto gėrimo puodeliu). Tačiau atmink, kad perdidelė kaitra taip pat negerai.
- Visi slidinėjimo akiniai turi 100% apsaugą nuo UV spindulių, taigi tuo rūpintis nereikia. Tačiau reikia žinoti, kad akiniai turi užtikrinti kiek įmanoma komfortišką matomumą esant pačioms įvairiausioms oro sąlygoms – ryškios saulės, šviesos atspindžių nuo sniego, stipraus sniego ar tiršto kaip pienas rūko. Taigi, svarbiausias parametras, į kurį turite atkreipti dėmesį – lęšių pralaidumas šviesai. Prekės aprašyme tai bus žymima VLT (Visible light transmission) ir išreiškiama procentais. Geltonos, oranžinės ir mėlynos spalvos akinai dažniausiai yra skirti prasto matomumo orui (kai stipriai sninga, stprus rūkas), jų VLT bus 60-90%. Jei tavo akys nėra labai jautrios ryškiai šviesai – pakaks turėti vienus kokybiškus slidinėjimo akinius, o kai oras labai geras – galėsi užsidėti akinius nuo saulės. Jei esi “saulėtų dienų” sportininkas – t.y. slidinėti eini tik tada, kai geras oras, geriau įsigykit veidrodinius akinius (VLT 10-50%)– jie apsaugos nuo saulės ir labai gražiai atrodys nuotraukose. Universalūs yra fotochrominai akinai, nes jų lęšiai prisitaiko prie apšvietimo (reaguoja keičiantis UV spindulių kiekiui aplinkoje - patamsėja esant ryškiai saulei ir pašviesėja kai sninga ar rūkas).
Akinių lęšiai yra 2 tipų: cilindriniai (flat) ir sferiniai (spherical). Cilindriniai lęšiai pigesni, jie išgaubti tik horizontaliai (atrodo plokštesni palyginus su sferiniais), todėl kiek atstoja nuo veido. Tokie akiniai neužtikrins idealaus matomumo, bet dėl žemesnės kainos gali tikti pirmoms išvykoms į kalnus. Sferiniai lęšiai išgaubti ir horizontaliai ir vertikaliai – yra apvaliai gaubti, tikri “Google Glasses”. Toks išgaubimas, lyg žmogaus akis, neiškraipo vaizdo ir padidina periferinio matymo lauką, taigi užtikrina geresnį matomumą ir yra saugesni.
- Ir pagaliau estetinis apektas! Žinoma, akiniai turi atitikti veido formą, nebūti per maži ar dideli, spalviškai derėti prie šalmo, striukės ir tau pačiam patikti – tik tada juos dėvėsi su malonumu!